Ciekawe wyzwania i co najmniej satysfakcjonujące zarobki sprawiają, że sporo ludzi rozważa rozpoczęcie kariery w finansach. Dotyczy to nie tylko osób wchodzących na rynek pracy, ale też tych myślących nad przebranżowieniem. Gdzie więc dostępna jest praca w finansach bez doświadczenia i co trzeba zrobić, aby ją zdobyć?
Gdzie zacząć karierę w finansach?
Bankowość, księgowość, inwestycje, leasing, ubezpieczenia, fintech i wiele innych — finanse to branża wręcz nieskończonych możliwości zawodowych. Praca w finansach bez doświadczenia jest więc możliwa bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, czy innych korporacjach finansowych. Trafić tu można na całe programy stażowe oraz stanowiska asystenckie. Rozpoczęcie kariery np. na niższych stanowiskach w banku może być niezłym pomysłem pod warunkiem, że ma się czas i cierpliwość na mozolny rozwój i cykliczne awanse.
Praca w finansach bez doświadczenia zawodowego w bardziej dynamicznej odmianie czeka w sektorze MŚP, gdzie świadczone są zwłaszcza usługi pośrednictwa finansowego. Sprzedaż leasingów, czy ubezpieczeń to rozwojowe i często dochodowe zajęcie. Wysoki dynamizm kariery wiąże się między innymi ze ścisłym uzależnieniem wysokości dochodów od zaangażowania i uzyskiwanych wyników.
Praca w finansach bez doświadczenia — jakie są wymagania?
Brak doświadczenia wcale nie musi być przeszkodą do tego, by zacząć karierę zawodową w branży finansowej. Niemniej potencjalni pracodawcy i partnerzy biznesowi stawiają pewne wymagania. Próg wejścia jest najwyższy w sektorze korporacyjnym. Banki, czy towarzystwa ubezpieczeniowe na ogół wymagają wyższego wykształcenia, a czasem i specjalistycznych kompetencji, czy znajomości języków obcych. Bywa też, że proces rekrutacyjny jest wieloetapowy.
Sektor MŚP zazwyczaj wymaga spełnienia znacznie mniejszej liczby kryteriów. Przykładowo od doradców leasingowych i ubezpieczeniowych wymaga się przede wszystkim kompetencji miękkich i chęci do rozwoju w branży. Przykładowo w naszej firmie poszukujemy do współpracy ludzi, którzy wyróżniają się komunikatywnością i umiejętnościami sprzedażowymi. Kwestie merytoryczne rozwija się zaś u nas przez cykl szkoleń internetowych.
A może praca w finansach tylko na część etatu?
Przekwalifikowanie się i rozpoczęcie pracy w nowej branży może okazać się doskonałym wyborem. Zwłaszcza jednak na samym początku przebranżowienie naturalnie może wiązać się z pewnymi obawami. Dlatego też cały proces można podzielić na etapy.
Pierwsze doświadczenie w finansach można bowiem zdobywać w ramach pracy dodatkowej. W tym przypadku poza etatem w innym miejscu zarabia się na prowizjach ze sprzedaży leasingów i polis, by wraz z tym zbierać bezcenne doświadczenie. Z czasem można w coraz większym stopniu poświęcać się działalności w branży finansowej, by finalnie ta działalność stała się głównym źródłem dochodu.
Praca w finansach bez doświadczenia — oferty pracy
Setki, a nawet tysiące propozycji zawodowych w branży finansowej można znaleźć na popularnych portalach dedykowanych ofertom pracy. W przypadku zdecydowanej większości z nich wymagane jest jednak doświadczenie, zwykle minimum 2 lata. Znaleźć można jednak i oferty na staże, a czasem i stanowiska asystenckie, gdzie doświadczenie nie jest wymogiem obowiązkowym. Ponadto korporacje finansowe często poszukują talentów np. podczas dni karier na uczelniach.
Jeśli praca w finansach bez doświadczenia jest czymś, czego szukasz, to skontaktuj się z nami. BizSurance regularnie prowadzi rekrutację współpracowników na terenie całego kraju. Poszukujemy ludzi chętnych do rozwoju w zakresie obsługi klienta i sprzedaży leasingów oraz polis ubezpieczeniowych.