W głowie każdego pośrednika finansowego pojawia się pytanie, jak zdobyć klienta na leasing, czy ubezpieczenia. W końcu to od liczby klientów zależy poziom sprzedaży. Z kolei od sprzedaży zależy wysokość przychodów uzyskiwanych z prowizji. Jak więc pozyskiwać klientów w branży finansowej? Oto kilka pomysłów na powiększenie bazy klientów bez ponoszenia znacznych wydatków.
Jak pozyskiwać klientów przez polecenia?
Popularne porzekadło mówi, że zadowolony klient wraca. Z kolei bardzo zadowolony klient może okazać się źródłem kolejnych klientów z tytułu poleceń. Kluczem do zdobycia serc klientów jest oczywiście profesjonalna obsługa i zapewnienie świetnych ofert. Trzeba więc wykazać się zaangażowaniem i odpowiednim podejściem, a do tego mieć dostęp do wysokiej jakości produktów finansowych w dobrej cenie.
Sprzedawca leasingów, czy polis ubezpieczeniowych powinien też zadbać o to, by każdy klient zawsze miał jego dane kontaktowe pod ręką. Dlatego też pośrednicy finansowy tak chętnie dzielą się swoimi wizytówkami. Dobrze jest też na stałe trafić do listy kontaktów na telefonach klientów. Najlepiej pod hasłem typu „agent ubezpieczeniowy”, czy „sprzedawca leasingu”. Czasem warto zaś po prostu zapytać obecnego klienta, czy któryś z jego znajomych również nie potrzebuje wsparcia w zakresie produktów finansowych.
Czy telemarketing to dobry pomysł na pozyskanie klienta w branży finansowej?
Pozyskiwanie klientów przez telemarketing wzbudza spore kontrowersje. Niektórzy pośrednicy finansowi uważają tego typu działanie za mało efektywne, a w dodatku mało przyjemne. Z drugiej strony można znaleźć mnóstwo sprzedawców, którzy zachwalają telemarketing. Pozwolił on im bowiem zbudować duży portfel klientów, a następnie uzyskać wysoki i stabilny dochód. Z pewnością działania telemarketingowe wymagają planu, cierpliwości i systematycznej pracy. Jednakże opanowanie do perfekcji tzw. cold callingu na dłuższą metę naprawdę może przynieść pośrednikowi finansowemu duże korzyści.
Można też pozyskiwać klientów przez mailing. Zaletą tego sposobu jest duży potencjał automatyzacji zadań. W parę kliknięć można podjąć próbę kontaktu z wręcz nieograniczoną liczbą potencjalnych klientów. Niemniej mailing, tak samo, jak telemarketing, wymaga metodycznego podejścia. Zawsze trzeba też pamiętać, by korzystać wyłącznie z bazy danych klientów pozyskanej w pełni legalny sposób.
Jak pozyskać klienta przez Internet?
Współcześnie mnóstwo ludzi szuka opinii na temat pośrednika finansowego, z którym rozważna nawiązanie współpracy. Jeśli w sieci nie znajdzie zbyt wielu informacji albo będą one negatywne, to finalnie współpraca może nie zostać nawiązana. Stąd tak ważne jest, by sprzedawcy leasingów, ubezpieczeń i innych produktów finansowych zadbali o swój wizerunek internetowy. Służy do tego zwłaszcza profesjonalna strona internetowa, czy przemyślanie prowadzone profile na social mediach. De facto w sieci można zbudować nie tylko wizerunek, ale też aktywnie pozyskiwać klientów, np. przez reklamy Google Ads.
Jednakże nie każdy ma czas, by stale przejawiać aktywność w sieci. W końcu harmonogram sprzedawców produktów finansowych często jest mocno napięty. Zawsze warto jednak współpracować z agencją ubezpieczeń, czy biurem leasingowym, które aktywnie działa w sieci. Wtedy do można skorzystać z wizerunku zbudowanego przez taki podmiot, co zwiększa szansa na zdobywanie nowych klientów.
W jaki sposób CRM pomaga zdobywać klientów?
Wielu ludzi ceni pracę w leasingu, czy ubezpieczeniach ze względu na stały kontakt z setkami, a nawet tysiącami ludźmi. Nie sposób jednak spamiętać specyfiki każdej poszczególnej interakcji. Z kolei budowanie portfela klientów to proces zajmujący miesiące, czy lata. Organizacja pracy, analiza danych i wyciąganie wniosków są tu więc podstawą w długoterminowej strategii pozyskiwania klientów.
Dlatego też tak istotny w pracy pośrednika finansowego jest dobry system CRM. Powinien on umożliwiać łatwe przechowywanie informacji o wszelkich kontaktach, ofertach i sprzedanych produktach poszczególnym klientom. Na bazie takich informacji dużo łatwiej jest wybrać odpowiedni czas i formę ponownego nawiązania kontaktu z klientami.